User Tools

Site Tools


os:calendar
Return to Home page

Operating Systems Course - Calendar

Return to Operating Systems Course

  • LESSON 1: 2022/09/28 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Introduction to the course, Introduction to Operating Systems
  • LESSON 2: 2022/09/28 from 14:30 to 16:00/17:00 (room R2)
    • Operating Systems classification, Linux installation
  • LESSON 3: 2022/10/05 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • UNIX & Linux commands
  • LESSON 4: 2022/10/05 from 14:30 to 16:00 (room R2)
    • UNIX & Linux commands, C programming tools
  • LESSON 5: 2022/10/05 from 16:00 to 17:30 (room R2)
    • Files in Linux
  • LAB LINUX INSTALLATION A: 2022/10/07 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Solve installation problems and guide you on the installation of Linux on your PCs.
  • LAB LINUX INSTALLATION B: 2022/10/10 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Solve installation problems and guide you on the installation of Linux on your PCs.
  • LAB LINUX INSTALLATION C: 2022/10/10 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Solve installation problems and guide you on the installation of Linux on your PCs.
  • LESSON 6: 2022/10/12 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Directories in Linux
  • LESSON 7: 2022/10/12 from 14:30 to 16:00/17:00 (room R2)
    • Directories in Linux (System calls)
  • LAB 1 A : 2022/10/14 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Management of files and directories, Permissions management, Link and comparisons between files, C programs and compilation
  • LAB 1 B : 2022/10/17 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Management of files and directories, Permissions management, Link and comparisons between files, C programs and compilation
  • LAB 1 C : 2022/10/17 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Management of files and directories, Permissions management, Link and comparisons between files, C programs and compilation
  • LESSON 8: 2022/10/19 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Introduction to Linux processes (System call fork)
  • LESSON 9: 2022/10/19 from 14:30 to 16:00 (room R2)
    • Introduction to Linux processes (System call wait), Theoretical Aspects related to processes
  • LESSON 10: 2022/10/19 from 16:00 to 17:30 (room R2)
    • Advanced Control (system call exec)
  • LAB 2 A : 2022/10/21 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Analysis of concurrent programs, System call fork, precedence graph
  • LAB 2 B : 2022/10/24 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Analysis of concurrent programs, System call fork, precedence graph
  • LAB 2 C : 2022/10/24 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Analysis of concurrent programs, System call fork, precedence graph
  • LESSON 11: 2022/10/26 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Advanced Control (system call exec), Signals
  • LESSON 12: 2022/10/26 from 14:30 to 16:00/17:00 (room R2)
    • Signals
  • LESSON 13: 2022/11/02 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Signals, Shell commands for process management
  • LESSON 14: 2022/11/02 from 14:30 to 16:00 (room R2)
    • Inter process communication (and pipe), Shell commands for Pipes and redirections
  • LESSON 15: 2022/11/02 from 16:00 to 17:30 (room R2)
    • Regular expressions and find
  • LAB 3 A : 2022/11/04 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • System call fork, exec, system
  • LAB 3 B : 2022/11/07 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • System call fork, exec, system
  • LAB 3 C : 2022/11/07 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • System call fork, exec, system
  • LESSON 16: 2022/11/09 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Filters
  • LESSON 17: 2022/11/09 from 14:30 to 16:00/17:00 (room R2)
    • Threads
  • LAB 4 A : 2022/11/11 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Shell commands for processes and redirection, concurrency using fork() and wait(), use of signals
  • LAB 4 B : 2022/11/14 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Shell commands for processes and redirection, concurrency using fork() and wait(), use of signals
  • LAB 4 C : 2022/11/14 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Shell commands for processes and redirection, concurrency using fork() and wait(), use of signals
  • LESSON 18: 2022/11/16 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Pthread library
  • LESSON 19: 2022/11/16 from 14:30 to 16:00 (room R2)
    • Shells, Shell scripts
  • LESSON 20: 2022/11/16 from 16:00 to 17:30 (room R2)
    • Shells, Shell scripts
  • LAB 5 A : 2022/11/18 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Signals and pipe, Pipe and synchronization, Command find, Filters
  • LAB 5 B : 2022/11/21 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Signals and pipe, Pipe and synchronization, Command find, Filters
  • LAB 5 C : 2022/11/21 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Signals and pipe, Pipe and synchronization, Command find, Filters
  • LESSON 21: 2022/11/23 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Bash script exercises
  • LESSON 22: 2022/11/23 from 14:30 to 16:00/17:00 (room R2)
    • Critical sections, Software solutions to critical sections
  • LAB 6 A : 2022/11/25 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • From recursion to concurrency, Concurrent file sorting, Concurrent file sorting and merging
  • LAB 6 B : 2022/11/28 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • From recursion to concurrency, Concurrent file sorting, Concurrent file sorting and merging
  • LAB 6 C : 2022/11/28 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • From recursion to concurrency, Concurrent file sorting, Concurrent file sorting and merging
  • LESSON 23: 2022/11/30 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Hardware solutions, Introduction to semaphores
  • LESSON 24: 2022/11/30 from 14:30 to 16:00 (room R2)
    • Semaphores (first part)
  • LESSON 25: 2022/11/30 from 16:00 to 17:30 (room R2)
    • Semaphores (second part)
  • LAB 7 A : 2022/12/02 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Bash scripts
  • LAB 7 B : 2022/12/05 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Bash scripts
  • LAB 7 C : 2022/12/05 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Bash scripts
  • LAB 8 B : 2022/12/12 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA & Surname A-B
    • Access to critical sections, precedence graphs with semaphores
  • LAB 8 B : 2022/12/12 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z & Surname C-E
    • Access to critical sections, precedence graphs with semaphores
  • LESSON 26: 2022/12/14 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Semaphores (third part)
  • LESSON 27: 2022/12/14 from 14:30 to 16:00/17:00 (room R2)
    • CPU Scheduling
  • LAB 9 A : 2022/12/16 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Concurrent programs with semaphores
  • LAB 9 B : 2022/12/19 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Concurrent programs with semaphores
  • LAB 9 C : 2022/12/19 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Concurrent programs with semaphores
  • LESSON 28: 2022/12/21 from 13:00 to 14:30/15:00 (room R2)
    • Deadlock
  • LAB 10 B : 2023/01/09 from 16:00 to 17:30 (LAIB3) Surname F-MA
    • Concurrent programs with semaphores, pseudo-exam test
  • LAB 10 C : 2023/01/09 from 17:30 to 19:00 (LAIB3) Surname MB-Z
    • Concurrent programs with semaphores, pseudo-exam test
  • LESSON 29: 2023/01/11 from 13:00 to 14:30 (room R2)
    • Exercises from exams
  • LESSON 30: 2023/01/11 from 14:30 to 16:00 (room R2)
    • Exercises from exams and Q&A
  • LAB 10 A : 2023/01/13 from 17:30 to 19:00 (LAIB4) Surname A-E
    • Concurrent programs with semaphores, pseudo-exam test

If you found any error, or if you want to partecipate to the editing of this wiki, please contact: admin [at] skenz.it

You can reuse, distribute or modify the content of this page, but you must cite in any document (or webpage) this url: https://www.skenz.it/os/calendar
/web/htdocs/www.skenz.it/home/data/pages/os/calendar.txt · Last modified: 2022/09/28 10:59 by zioskenz

Privacy Policy